Jaká je cena za svatebního fotografa?

Kolik stojí svatební focení? Jak dlouho bývá fotograf na svatbě? Kolik si účtuje svatební fotograf? Co určuje cenu svatebního fotografa? Proč jsou ceny za svatební focení tak rozdílné?

To jsou otázky související se svatebním focením, na které se mě lidé často ptají. Dnes na ně zkusím postupně odpovědět v textu. Jestli něco náhodou opomenu, klidně se mě na to zeptejte v příspěvku pod článkem, nebo mi napište soukromý mail.

Prvně trochu obecně. Fotografování je řemeslo, a tak jako v každém řemesle by měl řemeslník nabýt určité odbornosti, aby mohl své řemeslo odborně a svědomitě provádět. K ovládnutí řemesla je tedy zapotřebí nemálo času, odborného vedení, vlastní píli a v našem případě i estetické cítění a průběžné sebevzdělávání.

Tedy fotografování je dovednost, které se je potřeba učit, věnovat ji minimálně několik roků teorie a praxe pro ovládnutí základů. I když samotné zmáčknutí čudlíku na fotoaparátu je dnes skutečně dostupné pro každého, ale když dva dělají totéž, není to totéž a u fotografie to platí dvojnásob.


Jedním ze základních ukazatelů kvality fotografa je i cena. Není to vždy 100% ale na základně ní, se dá v nabídce fotografů slušně orientovat. Fotograf si cenu za svatební focení určuje sám, většinou bere v potaz své zkušenosti, umístění na trhu a služby, které nabízí.

Tento ukazatel poměrně spolehlivě platí v nižších a středních částkách. Ve vyšších cifrách, např. nad 20 tisíc za svatbu je to spíše ukazatel PR dovedností fotografa (nebo jeho týmu), které často přímo nemusí souviset s jeho odevzdanými fotografiemi, ale s tím, jak je dobrý obchodník.


Svatební fotografy můžeme podle ceny a zkušeností rozdělit do 4 kategorií (prakticky spíše do 3, zástupci IV. kategorie teprve začínají). Začnu od nejnižší a půjdu postupně nahoru.


IV. kategorie „nějak to půjde“

Nabízí-li někdo celodenní svatební fotografování za 3000,- tak je jednoduše spočítatelné, že mu to nepokryje ani náklady na pronájem kvalitní a spolehlivé svatební foto techniky (pravděpodobně ji ani nemá). O dalších nákladech ani nemluvě. Tady velmi opatrně.

Z toho vyplývá, že se buď jedná o začátečníka, který to zkouší, a nebo jde o nějakého fotografa „hobíka“, který se focením neživí (živí ho jiná práce), a focení má jako koníčka. V tom prvním případě se jedná o sázku do loterie (= buď to nějak vyjde, a nebo ne) a v tom druhém případě to vyjít může, tedy pokud má hobík alespoň základní zkušenosti s focením lidí a dostatek času mimo svoji pravou práci na zpracování fotek. Úprava RAW fotografií zabere nemálo času.

Pro představu, profesionál co fotí svatby na úrovni, průměrně pracuje na jedné „celodenní svatbě“ několik dnů až jeden týden svého času (v závislosti na tom, kolik fotografií odevzdává a jak precizně fotografie upravuje). Zmíněný odborný čas + další náklady (foto technika, počítač, software, web, propagace, vzdělávání..) se mu musí promítnout v ceně za kvalitně odvedenou práci.

 

III. kategorie „každý nějak začínal“

Cena za půl až jednodenní svatební focení 5 – 8 tisíc. V této kategorii už můžete najít fotografy, kteří mají zkušenosti s focením i se tím živí. Popravdě si focením svateb spíše přivydělávají. Na tom není nic špatného, každý musel jednou začínat, jen je otázkou, jestli dostanete, to co jste si přáli. Focení celodenních svateb začíná být pro fotografa ziskové (po odečtení nákladů mu zbudou nějaké peníze na život) asi od cca 10 000,- za svatbu. Doporučuji se podívat na pěkně napsaný článek se svatebním fotografem Petrem Pěluchou zde, který nejen o tom pojednává.

Zvláště v této kategorii, je důležité si všímat nabízených služeb a odbornosti kterou fotograf má. V nabízených službách se nabídky často rozchází. A věřte, že pravidlo 400 > 200 fotek často neplatí. Raději se dívejte na kvalitu svatebního portfolia, případně rovnou požádejte fotografa o náhled do celých sérií fotografií ze svateb, které odevzdává. Velké rozdíly můžou být v zachycených situacích i v samotných úpravách fotografií.

Průměrný svatební profesionální fotograf v současné době nafotí za celodenní svatbu cca 600 – 3000 snímků (ano i tak velké číslo v závislosti na způsobu focení a přístupu fotografa na svatbě). Z toho teprve doma udělá úzký výběr, který teprve zpracovává a následně odevzdává jako ucelený soubor.

Výběr fotografií je velmi důležitý a zabírá hodně času, aby vás fotograf nezaplavil nezajímavými fotografiemi (např. mrkající nevěsta, opakující se záběry atd.) Jestli vám někdo nabízí nadstandardně velké množství fotografií (např. 500 a více), dokonce se tím i chlubí, je jasné, že s focením nemá zkušenosti a přenechává náročnou práci výběru a úprav na vás (a patří spíše do IV. kategorie, kterou určitě nikomu nedoporučuji). Při klasické svatbě do 100 svatebčanů, je více než dost si přát 200-250, kvalitních a jedinečných fotografií.

 

II. kategorie „profesionálové“

Cena za 10 – 20 tisíc za celodenní svatební fotografování je brána jako slušný standard, za který by jste měli skutečně dostat pěkné fotografie, na které budete celý život rádi vzpomínat. Skutečně dostat zmiňuji proto, že fotograf by měl používat profesionální spolehlivou foto techniku, kterou skutečně umí využít (často zdvojenou, tedy dva fotoaparáty pro větší pohotovost a možnou eliminaci poruchy fotoaparátu) zároveň by už měl řešit zálohovací workflow (bude v tom zběhlý, protože to už dělal mnohokrát), tedy se nemusíte obávat, že by jste nedostali svoje fotografie ze svatby z nějakého důvodu.. (což se občas stává (někdy i častěji než se může zdát) u předchozích kategorií fotografů).

Profesionálové ve většině případů nabízejí celodenní fotografování, protože vědí, že při momentkovém způsobu fotografování, nebo při kombinaci momentkového a místy decentně inscenovaného způsobu fotografování (tento způsob osobně preferuji a doporučuji pro většinu novomanželů) je klíčové být na svatbě od rána do večera. Výsledek se pozitivně ukáže na celém spektru zajímavých a neopakovatelných fotografií z celého dne u kterých nezůstane jedno oko suché:)

V této kategorii také doporučuji koukat na nabízené služby a způsob fotografova focení. Výhoda je, že je zde už z čeho vybírat (pokud si zarezervujete termín včas). Když to bude možné zkuste si s fotografem domluvit předsvatební schůzku, ať se trochu poznáte a zjistíte, jestli si spolu sednete i osobnostně. Ve svatební den už se budete znát a budete sehraní už od začátku dne.

 

I. kategorie „hvězdy“

U poslední a nejvyšší kategorie se setkáte s cenami 30 tisíc a více (myšleno i v násobcích) Často tomu odpovídají fotografie i nabízené služby. Luxusní svatba má i luxusního fotografa. Tito fotografové se prezentují špičkovým webem a dokonalým PR, které se z velké části podílí na tom, že jsou žádaní i za zmíněné ceny. Zabukované termíny mají klidně 2 roky dopředu. Někteří fotí i jen pár svateb ročně. A proč? Protože můžou. Často se můžeme setkat s tím, že „hvězdy“ věnují velké přípravy jen pár inscenovaným záběrům s novomanžely a týmem svých lidí, než aby pobíhali po place a fotili stovky fotografií.

Na to která kategorie vám sedí nejvíc, už člověk musí přijít sám. Vždy je to o tom, co člověk preferuje. 

 

Doporučuji
Abych tu nemluvil jen o cenách.. a mých zkušenostech s focením svateb, ze srdce vám doporučím i další dva fotografy, které považuji za výborné profesionály v oboru a to: Vojtu Hurycha, Hanu Connor

 

Na závěr
Cenotvorba je téma o kterém by se mohlo ještě dlouho hovořit. Doufám, že jsem vám vytvořil alespoň základní představu o tom, jak to je na českém trhu s cenami za svatební fotografování.

A ještě jedno doporučení. Nevybírejte jen podle ceny, ale vybírejte i podle svého přesvědčení, vybírejte podle fotografií, které by jste sami chtěli mít. Vybírejte fotografa který vám sedne způsobem focení (inscenované vs. momentky..) protože fotograf vás bude doprovázet většinu svatebního dne a jeho způsob focení a jeho přítomnost by vám měla být příjemná. Proč? Protože svatba je primárně o nevěstě, ženichovi a jejich nejbližších. Tak ať si to užijete:)

Přeji vám, aby se vše podařilo a našli jste si kolem sebe lidi, na které se můžete ve svůj den D plně spolehnout. A jestli budete chtít s něčím pomoci, klidně napište, když budu moci, rád pomůžu.

Martin