7 tipů pro nádherné svatební fotky (pro budoucí novomanžele)

Svatební tipy

Když si objednáváte svého svatebního fotografa určitě očekáváte nádherné fotografie, které budou připomínat váš svatební den i za dlouhé roky. Svatební dort se sní, pití vypije, všem časem přibude nějaká ta vráska, ale dobré fotky ty budou vše připomínat i po dlouhých letech. Jak můžou být nevěsta  se ženichem nápomocni fotografovi ke vzniku nádherných fotografií?

 

Tip 1. nenechávejte věci náhodě

Né nadarmo se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Během příprav párkrát proberte svůj program svatebního dne s profíkem. Poradí vám z nadhledu např. jak a co naplánovat, aby se vy a hosté bavili a tím vzniklo „zázemí“ pro vznik krásných fotografií. Nemusí to být přímo organizátor ze svatební agentury, ale hodí se základní harmonogram konzultovat s někým, kdo je na svatbách „pečený vařený“. Třeba človíček s kterým máte podobné názory a hodně se objevuje na svatbách např. družba / družička, nebo klidně i s fotografem (osobně s párem probírám na 1. někdy i 2. předsvatební schůzce). Myslete na to, že větší počet hostů na svatbě a případné přejíždění během dne zvyšuje pravděpodobnost posunu jednotlivých částí svatebního dne a tím možnost narušení plánů. Když budete mít během svatby schopného a empatického koordinátora (ať už profíka nebo někoho blízkého), tak máte z půlky vyhráno:)

 

Tip 2.  co můžete, zařiďte předem, využijte “ outsourcing“

Že se dnes svatby plánují dlouhé měsíce, někdy i roky dopředu, už nikoho nepřekvapí. Ale mysleli jste na to, že na vše nemusíte být sami? Využijte schopných kamarádů, kteří se sami nabídnou s pomocí okolo příprav. Případně se nebojte pořádat o pomoc. Určitě kolem vás bude spousty ochotných lidí co rádi přidají ruku k dílu. U větších svateb budete určitě rádi za odbornou výpomoc od svatebních koordinátorek nebo komplexních služeb od svatebních agentur. Záleží co preferujete a jaký máte rozpočet. Udělejte si volno a finalizovaní příprav udělejte den či dva před svatbou. Ve svatební den by jste toho měli řešit už minimálně. A to co je k řešení nechte např. na schopné svědky. Svatební den si co nejvíce „odlehčete“ a svůj volný den si užívejte společně s hosty:)

 

Tip 3.Vytvářejte příležitosti

Zvolte příjemné prostředí a servis pro vás i vaše hosty. Nejenom že hosté budou mít plno možností jak se aktivně či pasivně zabavit, ale vytvoříte tak možnosti pro různé interakce, a tak i fotografovi zázemí pro nafocení záběrů, které jsou zajímavé a zároveň autentické. Jak na to? Ideálně zvolte místo pro pořádání svatby tak, aby se svatební den odehrával na jednom místě. Krom výzdoby, věnujte svoji pozornost hlavně jídlu, pití, hudbě a obsluze. Když celodenní svatební program podpoříte např.  svatebními tradicemi (zametání střepů z rozbitého talíře, házení svatební kytice, krájení svatebního dortu, první tanec ženicha a nevěsty atd.), kolujícím instantním fotoaparátem s knihou hostů (foto koutkem), odpoledními večerními hrami (svatební tombola, kvíz, kočár atd.) jistě o zábavu nebude nouze. Vždy je dobré myslet na to, že méně je více. Nemusí se vždy vše stihnout, ale je dobré mít určitou zálohu, když by trochu vázla zábava. Vkusný a nenucený program by se měl ideálně lehce přizpůsobovat aktuální zábavě. Zvláště u větších svateb dobře vybírejte i živou hudbu nebo DJ. Proč? Měli by vám umět pomoci i s moderováním programu (např. uvádějí do mikrofonu jednotlivé části programu, reagují na aktuální rozpoložení hostů vhodnou hudbou a celkově pomáhají s udržením správné zábavy.

 

Tip 4. Skupinové focení dle plánu

Kdo byl na svatbě musí být na skupinové fotce. Z praktických důvodů se toto focení většinou dělá těsně po obřadu na nějakém blízkém, malebném, symbolickém a dostatečně kapacitním místě. Zvláště u svateb přibližně nad 40 lidí si od novomanželů půjčuji svědka nebo oficiálního koordinátora, který mi pomáhá s příchodem správných osob na focení menších skupinek, jenž následuje po společné fotografii. Tedy pokud jsou pro vás důležité skupinové fotografie, připravte si seznam, kdo by se s kým měl fotit (doporučuji to nepřehánět, uvolněnější skupinky se dají nafotit i později během odpolední zábavy). Když se vše svižně podaří, tak se i těm nejmlsnějším hostům nevytratí úsměv na rtech při čekání na zaslouženou svíčkovou:)

 

Tip 5. Vyberte si svého profika fotografa

Můžete mít nádhernou a nezapomenutelnou svatbu, ale když nebudete mít svého fotografa, tak vše zůstane jen ve vzpomínkách. Vybírejte tedy dobře. V první řadě by vás mělo oslovit fotografovo portfolio. Všímejte si také,jak je fotograf spolehlivý a jak se s ním dobře cítíte (fotograf s vámi „bude prožívat“ vaše okamžiky během celého svatebního dne). Nejlépe, když si s fotografem dáte předsvatební schůzku v trojici. Na osobní schůzce poznáte, zda vám to ve svatební den bude dohromady fungovat. Během schůzky se ptejte na to co vás zajímá, nebojte se sdělit vaši představu o svatbě i samotných fotografiích. Zkušený fotograf vám, krom samotných fotografií, pomůže i např. se základním harmonogramem svatebního dne, aby se vše elegantně stíhalo. Jistě vám dá tipy např. na ideální osvětlením svatebního místa pro docílení správné atmosféry, proberete spolu jak na párové focení i když ještě nemáte zkušenosti, případně může pomoci i s nabráním inspirace např. jak by mohla vypadat svatební kytice třeba zde: „Inspirujte se přírodními svatebními kyticemi“.

 

Tip 6. Nikam nespěchejte

Máte zařízené úchvatné místo, svatební šaty vám seknou jak ulité, přijeli vaši nepostradatelní přátelé a rodina, vaše drahá polovička je po vašem boku, o organizaci se na pozadí stará váš spolehlivý kamarád atd. V den vaší svatby je vše zařízeno, tak si to užívejte a nikam nespěchejte. Během obřadu určité „protahování“ přidá jen na důležitosti okamžiku. Ať už přicházíte do kostela, nebo kráčíte k slavobráně po louce, natahujte tento důležitý krok do života. „Dejte si na čas“ i během prvního polibku, a věřte, že nejen váš fotograf bude minimálně za 1-2 vteřinový polibek vděčný.

„Možná vás bude zajímat článek: Jaká je cena za svatebního fotografa?

 

Tip 7. Buďte v pohodě a užívejte si to

Je to vaše svatba, kterou jste si naplánovali podle sebe. Už nemyslete na možné drobné nedokonalosti v přípravách, které beztak vidíte jenom vy (organizaci dne už přenechejte na zmiňovaném koordinátorovi v pozadí) a užívejte si tu jízdu s vašimi hosty. Věřte, že nejlepší fotografie vznikají tehdy, když kolem sebe nevnímáte fotografa, tehdy když se spontánně bavíte, tehdy když jste sví. Pak vznikají dojemné, vtipné, veselé a hlavně autentické momenty, které vás fotograf může přetavit v neopakovatelné a cenné fotografie do vašeho dalšího života. Takže buďte sví a bavte se :)

 

„Hledáte svého svatebního fotografa? Nabízím celodenní svatební focení s plným servisem. Mám ještě pár volných termínů na rok 2020 a přijímám rezervace na rok 2021. Napište mi zde.