(únor 2014)
Dnes se podáváme za test „základního“ fullframe objektivu. Pro mnohé fotografy vysněné a dlouho očekávané sklo. Ještě před vydáním vzbuzoval spoustu emocí.
Objektiv pracuje s ohniskem 24-70mm, což je na plném políčku osvědčený rozsah ohniska, jenž využívá většina výrobců. Úhel záběru mnohým fotografům vyhovuje např. pro reportáž, svatby a studiovou fotografii. Světelnost 2,8 v celém rozsahu, je to nejlepší, co lze ve zmíněném rozsahu sehnat.
Konstrukce objektivů 24-70mm a světelnosti 2,8 je již značně náročná na výrobu, zavedení výrobci jako Canon a Nikon mají svoje stálice v podobě modelů Canon EV 24-70 2.8 L USM II a Nikon 24-70 2.8 G. Což jsou špičkové objektivy, ovšem v prvním případě atakují hranici 60 tisíc a v druhém 45 tisíc korun. Starší verze Canon 24-70 L USM I se ještě nedávno prodávala v obchodech za cenu o několik tisíc vyšší než Tamron. Ovšem Tamron má ze všech jednu zásadní konkurenční výhodu, a to že má optickou stabilizaci obrazu.
Má testovaný objektiv co nabídnout ve zmíněné konkurenci?
Ano. Tamronu se podařilo po dlouhé době vychytat mnohé mouchy svých předcházejících objektivů. Lze již poznat, že objektiv byl navrhován hlavně s ohledem na kvalitu, nikoliv cenu. Objektiv se současnou cenou 28 tisíc dle mého nemá ve svém fullframe okolí konkurenci.
Zkusím to trochu rozebrat: oproti Canonu 24-70mm L I verze, který je mu nejblíže cenou, ale ten se již čerstvě neprodává (lze pořídit pouze v bazaru), má Tamron na většině ohnisek lepší kresbu. Canon 24-70 L II verze již Tamron v kresbě lehce předhání, ovšem za více než dvojnásobnou cenu, a to ještě bez stabilizace. Nikonisti mají rozhodování o jeden objektiv jednodušší. Mohou pořídit ověřenou a velice povedenou klasiku Nikon 24-70 2.8 G a nebo mají možnost zvolit zmíněného Tamrona navíc s optickou stabilizací. Kterou ocení zejména filmaři.
Plusy a mínusy objektivu
oproti konkurenci:
+ optická stabilizace obrazu – téměř nenahraditelná pro natáčení videa a focení převážně statických scén za horších světelných podmínek (lze úspěšně využívat např. pro symboliku pohybu na statické fotografii)
+ cena cca 28 000 Kč (v době psaní článku), ve zmíněné hladině nemá konkurenci
další pozitiva na objektivu:
+ již zmíněná kresba – krásné snímky od plně otevřené clony
+ poměrně kvalitní provedení bez vůle
+ bytelná a kompaktní sluneční clona
Vlastní připomínky k objektivu:
– zoomovací kroužek na objektivu je poměrně dosti tuhý, má veliký průměr a je umístěn daleko od těla (nepříjemné pro rychlou změnu ohniska)
– trochu pomalejší ostření oproti konkurenci – není to nic zásadního, ale pro rychlé akce pozorovatelné
– rozměr filtrového závitu 82mm – i když pomalu se stává standardem
– zřetelná vinětace na f2.8 (v případě potřeby lehce odstranitelná v postprodukci přes profil objektivu)
– váha objektivu (v této kategorii se nevymyká od konkurence), která přímo souvisí s kvalitou a světelností (doporučuji si jej předem odzkoušet), třeba se vám nakonec zalíbí lehčí objektiv se světelností např. f4 (u Canonu např. povedený 24-70 L, nebo 24-105 L – oba s optickou stabilizací)
Závěr
Objektiv Tamron 24-70 2,8 Di VC USD, tak jako každý objektiv, má své specifické vlastnosti. Pozitivní ovšem je, že velká většina z nich, je ku prospěchu fotografa, který jej využívá. Pokud nemáte nadstandardní nároky v podobě vodě odolnosti, prachotěsnosti, a bleskového ostření, které splňují zmíněné originální objektivy, tak mohu Tamron doporučit.
Jestliže jste fotograf s ambicemi kameramana:) či z jiného důvodu oceníte velice povedenou optickou stabilizaci, navíc chcete kvalitně provedený a kreslící objektiv za slušnou cenu, vřele doporučuji.