Canon EOS 200D – malá zrcadlovka s velkým srdcem

Technika

..po více jak třech letech, co jsem recenzoval Canon EOS 100D, se mi do rukou dostal nástupce, fotoaparát Canon EOS 200D. Rád bych se s vámi podělil o postřehy, dojmy, video a pár fotek z této povedené základní zrcadlovky..

(2017)
Canon je na trhu dlouhodobě zaběhlá značka, i když v posledním desetiletí postupně ztrácí progresivní přístup v uvádění inovativních řešení, z kterých by těžili hlavně zákazníci. Na druhou stranu si Canon dlouhodobě drží užitnou hodnota svých produktů, slušnou řadu skvělých (a stále se rozrůstajících) objektivů a celkově vysokou spolehlivost svých foto produktů.

Je nový Canon 200D v něčem jiný, inovativní či dokonce výjimečný? Více níže:)
„Doplnění v roce 2019: Zvažte, jestli pro vás není lepší volbou bezzrcadlovka. Viz recenze Canon M50.“

+ BONUS: pro technické nadšence ke konci článku přikládám ke stáhnutí několik RAW souborů pro posouzení schopností senzoru.

Canon 200D je přímý o nástupce modelu 100D. Už samotné číslo v názvu naznačuje, že půjde o zásadněji inovovaný fotoaparát. Canon EOS 100D, se pyšnil titulem nejmenší a nejlehčí zrcadlovka na světě. Nové 200D v tomto ohledu trochu povyrostlo a tudíž nemá tendence svého předchůdce v těchto aspektech trumfnout. V čem je tedy jiné?

Skoro ve všem ostatním co vás napadne:) Začal bych pár technickými drobnostmi, které se odráží ve schopnostech fotoaparátu, pak již budu zmiňovat praktické postřehy z focení.

 

Základní specifikace a rozdíly mezi Canon 200D a Canon 100D
Canon EOS 200D Canon EOS 100D
představen v červnu 2017
senzor: CMOS APS-C, 24 Mpx
procesor DIGIC 7
ISO 100 – 25600
snímání až 5 snímky/sekundu
ostření až 9 bodů / až 49 v živém náhledu
video až 1920 x 1080 60p + Dual Pixel AF
polohovatelný dotykový 3.0″ monitor
kompatibilní objektivy Canon EF, EF-S
propojení Wi-Fi, Bluetooth, NFC
122 x 93 x 70mm
455g
Představen v únoru 2013
senzor: CMOS APS-C, 18 Mpx
procesor DIGIC 5
ISO 100 – 12800
snímání až 4 snímky/sekundu
ostření až 9 bodů
video až 1920 x 1080 30p
dotykový 3.0″monitor
kompatibilní objektivy Canon EF, EF-S
propojení bez WiFi
116.8 x 90.7 x 69.4mm
407g

Tak a teď reálné postřehy při práci s fotoaparátem..

 

Zpracování

I když je fotoaparát kompletně proveden z platu, je si jist v kramflecích. Po stránce konstrukce je tělo velice dobře navržené, lehké, nikde nic nevrže a vše drží na svém místě. Plast je matný, neklouže a neulpívají na něm otisky. Zde velká pochvala Canon!

 

Ergonomie

Tělo je skutečně maličké (mezi zrcadlovkami), oproti 100D je 200D trochu rozměrnější, což je hlavně zapříčiněno hlubším gripem pro lepší držení fotoaparátu a variabilně polohovatelným dotykovým displejem. Zmíněné dvě „drobnosti“ udělaly z 200D fotoaparát s podstatně jistějším úchopem i v případě použití větších a těžších objektivů (než např. s dodávaným setovým sklem) a polohovatelný dotykový displej propůjčil fotoaparátu možnost focení i z nestandardních úhlů, natáčení či focení selfie či ergonomičtější ovládání.

Pro větší ruce může být grip fotoaparátu nedostatečný (ale pořád použitelný), ale to je obecná vlastnost malých fotoaparátů. Celkově Canon vyřešil grip velice dobře, ať už z důvodu již zmíněné hloubky gripu nebo díky použití množství gumového materiálu pro zvýšení adheze ruky s fotoaparátem.

Co se týká počtu a rozmístění ovládacích prvků, zde nemám skoro co vytknout. Tlačítka mají své opodstatněné místo a vzhledem k velikosti a kategorii přístroje se fotoaparát slušně obsluhuje. Jen bych si dokázal představit jiný design (a umístění) ovladače „OFF-ON-CAMERA“, přijde mi jak z jiného vesmíru (jiné a nižší řady fotoaparátů). Už od prvního seznámení s fotoaparátem mám pocit že zmíněný ovladač šel udělat lépe. Jinak ovládání 200D chválím a podílí se na tom velkou měrou i dotykový displej.

 

Ostření

Při focení s hledáčkem má Canon 200D „pouze“ 9 autofocusových bodů. Na papíru to vypadá nezajímavě, ale.. Zde Canon očividně šetřil, aby si nekonkuroval vyšším modelům zrcadlovek (což svým výstupem Canon 200D už tak dělá). Mě osobně pro profesionální práci stačí u  98% případů pouze jeden a to středový ostřící bod:) takže za sebe mohu říct, že je to ok. Ale každý může preferovat něco jiného.

Když však budete fotit, či natáčet skrze polohovatelný displej v režimu live view (což doporučuji vzhledem k jeho využití), tak vám určitě nebude připadat, že by jste byli ochuzeni o ostřící body. Canon 200D využívá technologii dual focus což právě oceníte při focení a natáčení skrze displej. V tomto je Canon špička a když použijete objektivy s STM (i dodávaný seťový objektiv má STM ostření) bude ostření a přeostřování při natáčení krásně plynulé, rychlé a tiché (do audiostopy videa se nepřenáší ruchy ostřícího motorku). Zrcadlovka velmi slušně zvládá i rychlejší akce a kontinuální ostření při focení přes live view.

Objektiv

Fotoaparát se dodává i s novým „zkráceným“ setovým objektivem Canon EF-S 18-55mm 4-5.6 IS STM (na fotografiích). Objektiv začíná na širším konci se světelnosti f4 (oproti f3,5 u povětšinou starších objektivů), což je malá daň související s redukcí rozměrů objektivu. Celkově se objektiv jeví jako dobře navržený „plasťák“, který k ostření využívá STM motorek, který je tichý a svižný pro foto i video. Tedy k zrcadlovce dostanete povedený lehký seťák se stabilizací a slušnou kresbou za pár peněz.

Další objektivy, které mohu k fotoaparátu Canon 200D doporučit:
širokoúhlý Canon 10-18mm f4,5-5,6 IS STM
univerzální Canon EF-S 24mm f2,8 STM
portrétní Canon EF 50mm f1,8 STM

 

Kvalita fotografií

Jednoduše znatelný pokrok. U předchůdce Canonu 100D jsem zaznamenal menší pružnost senzoru při postprodukci snímků RAW na počítači (oproti konkurenci), ale s novým 24 Mpx čipem (který je stejný jako u výrazně dražších zrcadlovek od Canonu) a novým procesorem DIGIC 7, si Canon 200D o dost polepšil. Dokonce i renomovaný server DXOmark.com, který se zabývá testováním snímačů fotoaparátů, hodnotil snímač v 200D jako momentálně nejlepší APS-C snímač použitý u fotoaparátů Canon (začátek října 2017, koncem října score poupravil a je o pár bodů první Canon 80D..hmm).

Konkurence (např. fotoaparáty Nikon a Sony) využívající snímače od společnosti Sony jsou v některých ohledech stále dále, ale Canon už začíná stírat onen dlouhodobý „nezájem“ společnosti o navyšování dynamického rozsahu (Který se dá reálně využít hlavně u specifických záběrů a úpravách RAW snímků na počítači. Což pro mnohé uživatele (v této řadě fotoaparátů) nebude stěžejní kritérium při rozhodování jaký fotoaparát vybrat).

Přikládám odkaz na stáhnutí pár RAW snímků, na kterých můžete otestovat pružnost senzoru. Většina snímků byla focena se setovým objektivem Canon 18-55mm f4-5,6 STM. Snímky byly nafoceny v různých hodnotách ISO i korekcí expozice (např. pro vyzkoušení vytahování kresby ze stínů).

Jestli nemáte aktuální software pro otevření RAW snímků od Canon 200D, doporučuji je prvně převést na digitální negativy (DNG) bezplatným software od Adobe (Adobe DNG Converter odkaz), pak půjdou zpracovat i na starších editorech.

pár testovacích fotografií z podzimní projížďky na kole (200D se setovým objektivem, foceno do jpeg, neupravováno, jen zmenšeno)

Video

Zrcadlovky v dnešní době nejsou už jen fotoaparáty a o Canonu 200D to platí dvojnásob. Tělo Zaznamenává video až ve FullHD rozlišení (1920×1080) při 60snímků za sekundu, takže můžete video v postprodukci zpomalit na poloviční rychlost a stále bude pro lidské oko krásně plynulé. Není to 4K (jako nabízí někteří konkurenti v trošku jiných cenových sférách) ale reálně FullHD je více než dost pro rodinné natáčení či blogery. Navíc má 200D i jack 3,5mm pro připojení externího mikrofonu, což značně přidává na využití této zrcadlovky při natáčení. O schopnostech dual focus se sledováním obličeje a naklápěcím dotykovém displeji ani nemluvě. U 200D vnímám jako velkou hodnotu právě reálné možnosti pro natáčení. Blogeři, tohle je váš stroj:)

doporučuji pouštět ve FullHD rozlišení

 

Celkové osobní hodnocení v bodech:

+ kvalita fotografií
+ ergonomie
+ dual focus
+ rychlost fotoaparátu
+ znatelné navýšení dynamického rozsahu čipu
+ ostření v live view
+ možnosti videa
+ otočný dotykový displej
+ možnosti bezdrátového propojení
+ možnost připojit externí mikrofon
+ poměrně kompaktní a schopný setový objektiv s STM ostřením
+ výborný poměr cena/výkon

– jen 9 bodový AF
– ovládací prvek „OFF-ON-CAMERA“
– menším rukám se může hůře držet a ovládat
– konzervativní vzhled

 

A pro koho je Canon 200D určen?

200D mě velmi pozitivně překvapilo, co takhle malý fotoaparát dokáže. V malém těle, které je pohotové, dobře se drží, nabízí zrcadlovka velmi slušnou kvalitu fotografií. Tělo se osvědčilo i při focení a natáčení za horších světelných podmínek. Oproti bezzrcadlovkám (mirrorless fotoaparátům), kterým se přibližuje svoji menší velikostí, může Canon 200D ve většině případů nabídnout pohotovější, jednodušší a intuitivnější ovládání a delší výdrž na akumulátor.

Z mého pohledu Canon 200D ocení jak začátečníci, kteří mají ambice se vzdělávat ve focení a tendenci dále růst ve kvalitě svých fotografií, lidé co rádi cestují nalehko a chtěli by fotoaparát bez přílišných kompromisů, video nadšenci/ blogeři, případně i náročnější Canon fotografové jako záložní lehké a schopné tělo ke své standardní výbavě.

Tělo 200D vnímám jako vyrovnaný a velmi schopný fotoaparát pro pořizování pěkných snímků s „bezkonkurenční“ cenou za vše v jednom.

„Doplnění v roce 2019: Zvažte, jestli vám nebude více vyhovovat bezzrcadlovka, více viz Canon M50.“

 

poznámka pod čarou:

Pokud by jste chtěli pořídit pro Canon 200D neoriginální (levnější) baterie, momentálně (psáno říjen 2017) nebudou plně kompatibilní se zrcadlovkou (originální baterie mají zatím zakódovaný čip).

Alternativní baterie zatím nelze dobít dodávanou originální nabíječkou Canon (nutno případně dokoupit neoriginální nabíječku) + Canon 200D s neorig. baterií neukazuje zbývající kapacitu baterie.

 

 

One thought on “Canon EOS 200D – malá zrcadlovka s velkým srdcem

Comments are closed.