Co nevěsty očekávají (měly by očekávat) od svého svatebního fotografa?

Svatební tipy

Zodpovím pár dalších dotazů, týkající se svatebního focení, které mi pokládáte.. Po fotografovi se „požadují“ pěkné svatební fotografie. Skutečně to stačí? Co by měl svatební fotograf splňovat, aby naplnil, či  ještě lépe předčil představy nevěsty a ženicha?

Svatební fotograf by měl zvládat několik základních schopností související s touto profesí. Vlastnit drahý foťák určitě nestačí, ten je jen nástrojem řemeslníka. Tak jaké schopnosti dělají fotografa profesionálním fotografem svateb? Pojďme se na to podívat.


Zkušenosti s fotografováním svateb

Ne nadarmo se říká, že mistrem v jakémkoliv oboru se stane člověk tehdy, když má odpracováno deset tisíc hodin (pravidlo 10 000 hodin). Sám talent nestačí, je potřeba jej aktivně rozvíjet.
Zkušenosti fotografa s focením svateb umožňují předcházet neplánovaným situacím, a když už nastanou, dokáže si se situací poradit. Zkušenosti umožňují „být připraven“, jak po technické tak i po vizuální stránce. Například volbou ideálního objektivu, místa pro focení, úhlem záběru, přípravou na přicházející zajímavý záběr, kompozici, svým působením na lidi, na scénu.. Zkušený fotograf dokáže být nápomocný i s koordinací svatby. Také by to měla být osobnost, která se svatbou přirozeně splyne a dokáže kupříkladu uvolnit novomanžele při portrétním focení.


Osobní vklad

Aby fotky stály za to, fotograf se musí rozdat. Musí aktivně vyhledávat fotogenické scény, svou přítomností pozitivně působit na svatebčany, aby se v případě potřeby „aktivizovali“ a aby se v jeho přítomnosti cítili dobře. Focení na place od rána do večera často trvá 14 hodin a déle. Je to fyzicky a psychicky náročné, ale když se ví jak na to, výsledek mluví za vše. Fotografa musí hnát dopředu vnitřní motivace proč to všechno dělá.


Příprava

Součástí každé svatby, je specifická příprava fotografa na konkrétní svatební den. Důležité je věnovat výběr vhodné foto technice a připomenutí si, co a jak zadavatel preferuje (probíralo se hlavně na předsvatební schůzce a při mailové či telefonické komunikaci s nevěstou). Zásadní je také znát lokalitu(y), kde se celá svatba bude odehrávat (interiéry, barvu povrchů, osvětlení, exteriéry, pohyb hostů, zajímavé lokace v okolí, počasí, pohyb slunce, místní omezení..). Dle těchto vstupních informací musí fotograf plánovat svůj rozvrh dne a připravit/přizpůsobit foto techniku.


Ovládnutí techniky

Focení svateb není jedním z povolání, kde vám stačí základní notebook, pár vizitek a poznámkový blok. Naopak. Pro to aby fotograf mohl dodat kvalitní fotografie z celého dne, měl by mít nadstandardní a spolehlivou foto techniku (dnes je nepsaným profi standardem 2x full-frame zrcadlovka či bezzrcadlovka se sadou světelných pevných nebo zoom objektivů). Takové vybavení dokáže být ve správných rukou velice kreativním nástrojem, který fotografa nezklame ani ve špatných světelných podmínkách.

U profíků se často setkáte s foto technikou v ceně nového osobního auta. Profesionálové používají často zdvojenou sadu vybavení, pro větší pohotovost při focení neopakovatelných momentů a omezení výpadku focení při možné poruše stroje. K tomu je potřeba připočítat výkonný stolní počítač, kalibrovaný grafický monitor se správným zobrazením barev a speciální foto-software pro úpravu fotografií. Ze všeho nejdůležitější je, znát možnosti zmíněné techniky a umět je využít. Jinak to jsou jen předražené těžítka přecpané nejnovějšími technologiemi.


Postprodukce svatebních fotografií

Aneb následná práce s nafocenými surovými fotografiemi ze svatby. I když se odehrává za zavřenými dveřmi ateliéru, je stejně důležitá jako samotné focení. Výběr z tisíců nafocených záběrů a zpracování výběrových surových fotografií ze svatby je 1/2 a více celkové časové náročnosti práce na celé zakázce. Ve výsledku to jsou hodiny a hodiny nad fotografiemi, které je potřeba rozložit do několika dnů, kvůli nadhledu nad celou prací. Teprve zde vznikají finální snímky. Bez vědomých úprav fotografií, kterým předcházelo zkušené komponování snímku, se kvalitní výsledek neobejde.


Vzdělávání

Souvisí se zkušenostmi. Na to aby fotograf nabral odbornost, musí se roky vzdělávat. Jak teoreticky tak prakticky. Fotografování svateb je také umělecká disciplína. I zde lze pozorovat výraznou proměnu vizuálu v průběhu posledních let.


Služby

Aby fotograf mohl odevzdat kvalitní fotografie zastupující nejrůznější okamžiky z celého dne, je potřeba již zmíněný osobní vklad, a také dostatek času před, během a po svatebním dni. Fotograf si vás musí hýčkat, aby jste se s ním cítili dobře, protože když se cítíte dobře, půjde to poznat i na vytvořených fotografiích. Což znamená, že bez dostatečného časového vkladu fotografa nemůžete dostat kvalitní svatební fotografie.

A co vy, máte vybraného toho pravého fotografa, který zachytí váš svatební den?

 

„Podívejte se na: Jaká je cena za svatebního fotografa?