Jak nainstalovat PlayMemories aplikace na fotoaparát Sony?

Technika

U fotoaparátů Sony je to trochu jako s ohněm.. Na začátku se s nimi můžete hodně natrápit (každý nechce trávit večery listováním ve složitém a nepřehledném menu, aby fotoaparát dělal co chceme..), ale když pochopíte, kdy co a jak použít, stojí to za to.

A teď už k Sony PlayMemories. Aby jste mohli rozšířit možnosti fotoaparátů Sony, je potřeba doinstalovat volitelné aplikace do fotoaparátu. Aktuální přehled PlayMemories aplikací k nainstalování a kompatibilitu s jednotlivými modely najdete na: www.playmemoriescameraapps.com

Tak jednoduché to ale nebude. Inženýři od Sony jaksi pozapomněli, že existuje i poměrně početný CZ a SK trh s fototechnikou, a tak našinci oficiálně nemohou zakoupit rozšiřující aplikace pro fotoaparáty Sony. Co s tím? Budeme se muset tvářit jako solventní Amíci a to doslova.

(poznámka 2019: u nejnovějších řad fotoaparátů Sony, např. Sony a7 III a A7R III, již Sony bohužel nenabízí možnost doinstalovat PlayMemories aplikace)

 

1. založení účtu

Aby jsme mohli nainstalovat aplikace do fotoaparátu, budeme zakládat účet na www.playstation.com/en-usk založení budeme potřebovat:
– e-mailový účet s koncovkou .com (např. účet u google s koncovkou gmai.com, cz e-maily pravděpodobně nebudou fungovat, nebo se s nimi alespoň natrápíte)
– mít mezinárodní platební peněženku PayPal www.paypal.com (většina aplikací není zdarma, budeme potřebovat „přeposlat“ peníze na Sony účet, k tomu využijeme PayPal, jestli jej ještě nemáte, založte si jej, později určitě využijete například pro nákupy na velice oblíbeném mezinárodním oline tržišti Ebay)

Musíme se tvářit, že nejsme z ČR, ideálně že jsme z USA.
– vytvoříme registraci na www.playstation.com/en-us
– při registraci použijeme zmíněný „.com“ e-mail, krajinu volíme „někde“ v USA, profil také nastavujeme tak, že máme adresu v USA (bohužel v současnosti neexistuje jiná možnost, fiktivní adresu vyhledáme například pomocí google map)
– na konci registrace nám přijde mail, kterým aktivujete účet

 

2. zakoupení kreditu

Za PlayMemories aplikace nelze platit přímo přes účet PayPal, takže musíme prvně zakoupit „kartičky“, za které dostaneme klíč, který nám doplní peněženku na Sony učtu. (proč věci dělat jednoduše, že?)
Kartičky budeme nakupovat například na www.play-asia.com/codes
Pozor, je potřeba zakoupit ty určené pro US trh (založili jsme si US účet) ve verzi digital (vše provádíme  online, nechceme aby nám přišly poštou) já konkrétně zakoupil PSN CARD 20 USD | PLAYSTATION NETWORK US DIGITAL (jsou i v jiných hodnotách, na první seznámení s aplikacemi by 20 dolarová verze měla stačit) přímý odkaz
– kartičku zakoupíme (přesměruje nás to na PayPal platební bránu)
– na mail (který máme spřažený s PayPal účtem) nám za cca 10 minut přijde několik mailů, z toho jeden bude potvrzovat uskutečněný nákup a bude obsahovat ověřovací kód, ten když zadáte do odkazu v mailu dostanete 12 místný kód
– jdeme na https://account.sonyentertainmentnetwork.com přihlásíme stejným mailem a heslem jako u  www.playstation.com/en-us (Sony stránky jsou propojené)
v Acount – Redeem Prepaid Card zadáme 12 místný kód (tak doplníme Sony peněženku)
– teď by jsme měli mít na Sony účtu nahraný zmíněný obnos peněz. A můžeme nakupovat.

 

3. Instalace aplikací

– jdeme na: www.playmemoriescameraapps.com přes USB kabel připojíme a zapneme fotoaparát a na stránce stiskněte tlačítko Conect a camera
–  tlačítko nás odkáže na stáhnutí programu PlayMemories Camera Apps Downloader, ten nainstalujte (nepoužívejte anonymním režim prohlížeče, nemusí to fungovat)
– po úspěšném propojení aplikace, webu a fotoaparátu se na stránce zobrazí náš model Sony kamery (v mém případě A6300) a aplikace PlayMemories, které jsou s fotoaparátem kompatibilní
– vyberte si aplikaci kterou chcete nainstalovat a nainstalujte (peníze za aplikaci se vám stáhnou ze Sony peněženky)
– vypněte fotoaparát
– odpojte fotoaparát od kabelu
– hotovo měli by jste mít v menu k dispozici nové rozšiřující PlayMemories aplikace

Poznámka pod čarou:
Ke většině úkonů vás dovedou jednotlivé postupy a nápovědy na konkrétních webech, mailech.. když používáte výše zmíněný postup, už to není tak složité, jak by se mohlo zdát. Jestli neoplýváte znalostí anglického jazyka, jistě oceníte možnosti překládání anglického textu přímo v prohlížeči např. u prohlížeče Chrom.

Uvedený postup je takový, který se mi osvědčil, neručím za případné škody a nikoho k ničemu nenabádám. Když něco na první pokus nepůjde, je možné, že se jednotlivý postup k instalaci lehce změnil (například se v průběhu času změní nějaký odkaz) a jistě stačí být jen trochu kreativní.

Hodně štěstí:)