Jaká je cena za svatebního fotografa?

Svatební tipy

Kolik stojí svatební focení? Jak dlouho bývá fotograf na svatbě? Kolik si účtuje svatební fotograf? Co určuje cenu svatebního fotografa? Proč jsou ceny za focení tak rozdílné?

To jsou otázky související se svatebním focením, na které se mě lidé často ptají. Dnes na ně zkusím postupně odpovědět v textu. Jestli něco náhodou opomenu, napište mi na mail a odpovím vám osobně.

Prvně trochu obecně. Fotografování je řemeslo, a tak jako v každém řemesle by měl řemeslník nabýt určité odbornosti, aby mohl své řemeslo odborně a svědomitě provádět. K ovládnutí řemesla je tedy zapotřebí nemálo času, odborného vedení, vlastní píli a v našem případě i estetické cítění a průběžné sebevzdělávání.

Tedy fotografování je dovednost, které se je potřeba učit, věnovat ji minimálně několik roků teorie a praxe pro ovládnutí základů. I když samotné zmáčknutí čudlíku na fotoaparátu je dnes skutečně dostupné pro každého, ale když dva dělají totéž, není to totéž a u fotografie to platí dvojnásob.

 


Jedním ze základních ukazatelů kvality fotografa je i cena. Není to vždy 100% ale na základně ní, se dá v nabídce fotografů slušně orientovat. Fotograf si cenu za svatební focení určuje sám, většinou bere v potaz své zkušenosti, své umístění na trhu a služby, které nabízí.

Tento ukazatel poměrně spolehlivě platí v nižších a středních částkách. Ve vyšších cifrách, např. nad 20 tisíc za svatbu je to spíše ukazatel PR dovedností fotografa (nebo jeho týmu), které často přímo nemusí souviset s jeho odevzdanými fotografiemi, ale s tím, jak je dobrý obchodník.

„Určitě se podívejte na: Co nevěsty očekávají (měly by očekávat) od svatebního fotografa?“

Svatební fotografy můžeme podle ceny a zkušeností rozdělit do 4 kategorií (prakticky spíše do 3, zástupci IV. kategorie teprve začínají). Začnu od nejnižší a postupně půjdu k Top kategorii. 


IV. kategorie „nějak to půjde“

Nabízí-li někdo svatební fotografování za 4000,- tak je jednoduše spočítatelné, že mu to nepokryje ani náklady na jednodenní pronájem kvalitní a spolehlivé svatební foto techniky (tedy ji pravděpodobně ani nemá). O dalších nákladech na focení a zkušenostech fotografa ani nemluvě. Tady velmi opatrně.

Z toho vyplývá, že se bude jednat o začátečníka, který focení svateb teprve zkouší, aby věděl, jestli mu to půjde a zda ho to bude „bavit“. Zatím nemá moc zkušeností. Focením se neživí (živí ho jiná práce), focení má momentálně na zkoušku, nebo jako svého koníčka (focení dotuje svojí skutečnou prací).

V této skupině se do značné míry jedná o sázku do loterie (= buď to „nějak“ vyjde, a nebo ne). Nějak vyjít to může za předpokladu, že tento člověk s fotoaparátem má alespoň základní zkušenosti s focením lidí, dostatek času mimo svoji pravou práci na zpracování fotek a jedná se o spolehlivého člověka.

Obecně jestli takového člověka na svatbě opravdu chcete, doporučuji, aby byl spíše jako druhý (či třetí) fotograf. Tím, že budou na tohoto člověka kladeny nižší nároky a zodpovědnost (protože hlavní práci odvede zkušenější kolega), je větší pravděpodobnost, že vás mile překvapí svými snímky, které by od něho jinak nevznikly, protože by byl jako hlavní fotograf ve velkém stresu. Zde je důležité, aby se druhý fotograf dopředu domluvil s hlavním fotografem co může a co již ne.

Doporučuji focení nepodceňovat, nejednou jsem slyšel fotografa amatéra, který se několik měsíců po svatbě omlouval nevěstě za odvedenou, či dokonce nedodanou práci: „Co jste čekali, mě živí jiná práce, chtěl jsem to jen zkusit“ Nevěstám pak často bývá do pláče, protože se s tím ve většině případů už nedá nic dělat. 

 

 

„Pro představu, profesionál co fotí svatby na úrovni, celkově pracuje na jedné celodenní svatbě přibližně týden svého času (v závislosti i na tom, co nabízí za služby, kolik fotografií odevzdává, jak precizně fotografie upravuje, kolik času věnuje zákazníkovi před a po svatbě atd.).

Zmíněný odborný čas + další náklady v řádu až několika stovek tisíc za rok. Např. spolehlivá foto technika a její amortizace, specializovaný počítač, software, záloha fotografií, reprezentativní web, propagace, auto, každý měsíc odvody na sociální a zdravotní (i v zimně, kdy se svatby moc nefotí), daň z příjmu atd. Tohle jsou náklady, které je potřeba odvádět vždycky. Ať fotograf nafotí 10 nebo 30 svateb za sezonu. Když se náklady pokryjí, fotograf je na nule. Ale každý potřebuje z něčeho žít a živit rodinu. Tedy je potřeba být v plusu. Kdyby jste měli zájem, tak doporučuji kvalitní (i když trochu ironickou, ale pravdivou video prezentaci) na téma „Kolik doopravdy stojí práce freelancera?“ Pokud článek čte začínající fotograf (a chcete se přivzdělat v tomto řemesle), doporučím kouknout i na audiopodkásty Jiřího Lizlera. Tedy když budu pozitivní, tak svatební sezona má cca 20 – 24 víkendů (sobot). Fotograf se musí hodně otáčet, aby vše zvládal. Není to práce pro každého :) Fotografova vydaná energie se musí promítnout v ceně za kvalitně odvedenou práci.“

 

III. kategorie „každý nějak začínal“

Cena 6 – 12 tisíc za svatební focení. V této kategorii už můžete najít fotografy, kteří mají základní zkušenosti s focením. Počítejte však s tím, že si přivydělávají focením mimo čas, který tráví ve své práci, která je živí (focení svateb to není), s tím souvisí i to, že na vás budou mít omezený čas. Na tom není nic špatného, každý musel jednou začínat, jen je otázkou, jestli dostanete, to co jste si přáli. Focení celodenních svateb může být pro fotografa ziskové (po odečtení nákladů mu můžou zbýt nějaké peníze na život) asi od cca 12 000,- za svatbu (což je skutečně minimum). Doporučuji se podívat na pěkně napsaný článek se svatebním fotografem Petrem Pěluchou zde, (sice je z roku 2017, ale krom cen, které se navýšily, je pořád platný).

Zvláště v této kategorii, je důležité si všímat nabízených služeb a odbornosti kterou fotograf má. V nabízených službách se nabídky často rozchází. A věřte, že pravidlo 400 > 200 odevzdaných fotek často neplatí. Raději se dívejte na kvalitu celého svatebního portfolia, případně rovnou požádejte fotografa o náhledy do celých svatebních foto sérií, které odevzdává. Velké rozdíly můžou být v zachycených situacích i v samotných úpravách fotografií.

Jistě zde některé situace vůbec nebudou zachyceny, protože to fotograf nestihl (ať už kvůli nedokonalé foto technice, své nezkušenosti, nebo že se mu jednoduše „nechtělo“), o tom bude vědět hlavně nevěsta se svými blízkými, kteří vše pečlivě plánovali.

Průměrný svatební profesionální fotograf v současné době nafotí za celodenní svatbu cca 600 – 4000 snímků (ano i tak velké číslo v závislosti na způsobu focení a přístupu fotografa na svatbě). Z toho teprve doma udělá úzký výběr, který teprve zpracovává a následně odevzdává jako ucelený soubor.

Výběr fotografií je velmi důležitý a zabírá hodně času, aby vás fotograf nezaplavil nezajímavými fotografiemi (např. mrkající nevěsta, nevypovídající scéna, opakující se záběry atd.) Jestli vám někdo nabízí nadstandardně velké množství fotografií (např. 500 a více), dokonce se tím i chlubí, je velmi pravděpodobné, že s focením nemá zkušenosti a přenechává náročnou práci výběru (pokud vůbec nafotil důležité záběry) a úprav na vás (a patří spíše do IV. kategorie, kterou určitě nikomu nedoporučuji). Při klasické svatbě do cca 100 svatebčanů, je více než dost si přát 200 – 300, kvalitních a jedinečných fotografií. P.S. Pokud se svatba rozjede např. je dobře připravený program a hosté se výborně baví, tak odevzdaných fotografií může být určitě i více (i já jich rád odevzdávám více, když je pořádná veselka).

 

Tip: Dějte si s fotografem předsvatební schůzku (to platí pro všechny kategorie). Ve třech společně proberte vaše představy. Možná vás překvapí kolik vám schůzka ušetří času a dalšího rozhodování. Jestli je pro vás fotograf ten pravý, věřím, že to dokážete poznat právě tady (samozřejmě po tom co vás oslovilo jeho svatební portfolio).“

 

 

II. kategorie „profesionálové“

Cena 15 – 25 tisíc za celodenní svatební fotografování je brána jako slušný standard, za který by jste měli skutečně dostat pěkné fotografie, na které budete celý život rádi vzpomínat. Skutečně dostat zmiňuji proto, že fotograf by měl používat profesionální spolehlivou foto techniku, kterou skutečně umí využít (navíc zdvojenou, tedy v jeden čas má u sebe dva fotoaparáty pro větší pohotovost a možnou eliminaci poruchy fotoaparátu a to hlavně v klíčových okamžicích).

Fotograf by zároveň už měl umět správně zálohovat fotografie. Např. základ je používat spolehlivé a rychlé paměťové karty (samozřejmě v každém foťáku zdvojené), později zálohovat fotografie ze svatby na více disků, které jsou ideálně daleko od sebe atd. (tohle vše prodražuje práci fotografa, ale zásadně zvyšuje pravděpodobnost předání těžko nahraditelných záběrů ze svatby). Když to fotograf umí, je v to zběhlý a zná limity techniky (každá nějaké má), pak se nemusíte obávat, že by jste nedostali svoje fotografie ze svatby z nějakého důvodu.. (což se občas stává, někdy i častěji než se může zdát, u předchozích kategorií fotografů). Profesionálové už hlavně budou mít „odfoceny“ větší desítky reálných svateb na různých místech, tak už je jen tak něco nerozhodí. Měli by umět s noblesou reagovat na neplánované změny. Ať  se svatba plánuje sebelépe, nějaké změny se v průběhu svatebního dne vždy naskytnou.

Profesionálové ve většině případů nabízejí celodenní fotografování, protože vědí, že dostatek času, je stěžejní pro odevzdání kvalitní práce a celodenní focení zároveň lépe pokryje nenadálé situace, zvláště pokud se dojíždí na větší vzdálenosti, kolísají povětrnostní podmínky, během svatebního dne se přejíždí na více míst, atd.

Celodenní focení se pozitivně projeví na všech fotografiích. Jednoduše proto, že je čas mezi sebou komunikovat, vše připravit a v neposlední řadě, že si na fotografa „zvyknou“ i svatební hosté, kteří jej dost možná vidí poprvé v životě. 

Profesionálové vám také mohou garantovat focení dlouhou dobu dopředu, sepisuje se smlouva, která definuje vztah mezi zákazníkem a fotografem a dává tak garance oběma stranám. Nemusíte se pak tak obávat, že vám fotograf na poslední chvíli odřekne focení, protože si např. raději naplánuje letní dovolenou s rodinou, nebo dostane zajímavější pracovní nabídku (bohužel poměrně běžný a nepříjemný trend poslední doby zvláště u předcházejících kategoriích fotografů).

V této kategorii také doporučuji koukat na nabízené služby a způsob fotografova focení. Výhoda je, že pokud si zarezervujete termín včas, je zde z čeho vybírat. Když to bude jen trochu možné, domluvte si s fotografem předsvatební schůzku, ať se trochu poznáte a zjistíte, jestli si spolu sednete i osobnostně. Ve svatební den se už budete znát a budete sehraní už od začátku dne.

P.S. Pokud sami nejste modelové (oceníte pomoc fotografa, aby vám to „slušelo na fotkách“) a máte zájem o „pěkné a autentické fotografie z celého dne“ všímejte si, jestli se fotograf neprezentuje jen tzv. „falešnou svatbou“ = svatba, která vznikla jen na vybudování portfolia. Často s profesionální modelkou a modelem (kteří vědí jak se tvářit a pózovat) na atraktivní lokaci s vizážistkou za zády atd. Na všechno je dost času, protože se vše podřizuje fotografiím (takto reálná svatba nefunguje). Když narazíte na takového fotografa(ku) může mít atraktivní záběry, ale nejsou vypovídající o jeho zkušenostech na reálných svatbách, kde funguje vše jinak. Zkuste na to při výběru myslet.

 

 

I. kategorie „hvězdy“

U poslední a nejvyšší kategorie se setkáte s cenami 30 tisíc a více (i ve větších násobcích) Většinou tomu odpovídá vytříbený styl fotografií a nabízené služby (např. focení rozložené do 2 dnů, aby se vše stihlo a zároveň se nikam nespěchalo). Luxusní svatba má i luxusního fotografa. Fotografové se prezentují špičkovým portfoliem, dokonalým PR, mají kolem sebe vybudovanou komunitu lidí, kteří je sledují, a které se z velké části podílí na tom, že jsou žádaní i za zmíněné ceny. Zabukované termíny mají běžně 1,5 roku dopředu. Často je zastupují velké svatební agentury, které mají na starost organizaci celé svatby. Někteří fotografové fotí i jen pár svateb ročně. A proč? Protože můžou, živí je i jiná činnost ať už související s fotografií nebo jinou kreativní činností. Zde se můžeme setkat s tím, že „hvězdy“ věnují velké přípravy jen na pár inscenovaných záběrů s novomanžely (a týmem svých lidí) na zajímavých lokacích, než aby celý den pobíhali po place a fotili stovky fotografií.

Na to, která kategorie vám sedí nejvíc, musí přijít každý sám. Vždy je to o tom, co člověk preferuje a jakou hodnotu vnímá ve výsledných fotografiích.

 

Doporučuji
Abych tu nemluvil jen o cenách.. a mých zkušenostech s focením svateb, ze srdce vám doporučím, krom sebe ;) i další dva fotografy, které považuji za výborné profesionály v oboru (každý má trochu jiný přístup k focení) a to: Vojtu Hurycha nebo Petra Gebauera.

 

 

Na závěr
Cenotvorba vždy budí emoce, lze ji probírat dlouhé hodiny a stále bude o čem mluvit. Doufám, že jsem vám vytvořil alespoň základní představu o tom, jak je to na českém trhu s cenami za svatební fotografování.

A ještě jedno doporučení. Určitě nevybírejte jen podle ceny, ale vybírejte i podle svého přesvědčení, vybírejte podle fotografií, které byste sami chtěli mít. Vybírejte fotografa který vám sedne způsobem focení (např. inscenované vs. momentky…) protože fotograf vás bude doprovázet většinu svatebního dne a jeho způsob focení a jeho přítomnost by vám měla být příjemná. Proč? Protože svatba je primárně o nevěstě, ženichovi a jejich nejbližších. Tak ať si to užijete:)

Přeji vám, aby se vše podařilo a našli jste si kolem sebe lidi, na které se můžete ve svůj den plně spolehnout. A jestli budete chtít s něčím pomoci, klidně napište, když budu moci, rád pomůžu.

 

„Ještě hledáte svého svatebního fotografa? Aktuálně nabízím celodenní svatební focení pro rok 2022/2023 za 18 000,-. Neváhejte mě kontaktovat pro více informací.“