Na papír prosím, aneb pár slov ke svatební foto knize od Saal Digital

Inspirace, Svatební tipy

..kdo tiskne fotografie, jistě mi dá za pravdu, že koukat na kvalitní tisky je úplně jiný zážitek, než jen sledovat fotografie na monitoru nějakého zařízení..

Jistě, je digitální doba a bez digitálních prostředníků se již těžko obejdeme, respektive nám jsou velkým přínosem, tak proč je nevyužívat… jenže jejich velkou a málo zmiňovanou nevýhodou je jejich omezená trvanlivost a závislost na elektrické energii. Za to kvalitně vyvolaná (či vytisknutá) fotografie může dělat radost po dlouhé desítky let (při správné archivaci až stovky let).

svatebni_kniha_fotograf_martin_vlcek_svatebni_fotograf_brno_15

Ten pocit, že si můžete snímek osahat, popisovat, třídit, archivovat, dat ji jako dárek… je prostě nezaměnitelný a těžko jej něčím nahradíme. Tisk fotografií je celkem věda, za to vám ručím. Nebyl by problém tomu věnovat jeden studijní obor na vysoké škole a stále by se vše neprobralo.

svatebni_kniha_fotograf_martin_vlcek_svatebni_fotograf_brno_06

V rámci své fotografické praxe, studií fotografie na Slezské univerzitě v Opavě a workshopech vedených většinou špičkou v oboru Karlem Ponešem z firmy Fotografiks jsem se seznámil s Color managementem (správou barev), různými technologiemi tisku, domácím tiskem na špičkových i běžných spotřebitelských tiskárnách, přípravách dat na tisk pro různé zařízení… mohu říci, že i pro fotografa, natož laika není jednoduché se v tomto světě zorientovat a umět vše dobře zužitkovat pro kvalitní a trvanlivý výstup.

svatebni_kniha_fotograf_martin_vlcek_svatebni_fotograf_brno_02

Není samozřejmostí, že „centra“ které nabízí tisk fotografií a různých přidružených produktů, že se v dané problematice umí odborně pohybovat a případně pravdivě poradit, proč se výsledek nesetkal s představou zákazníka. Proto jsem byl velmi mile překvapen, když jsem vyzkoušel služby společnosti Saal Digital.

svatebni_kniha_fotograf_martin_vlcek_svatebni_fotograf_brno_13

K samotné knize, kvůli které tento článek vlastně vznikl. Byla mě nabídnuta možnost si na zkoušku vytvořit fotoknihu u společnosti Saal Digital s tím, že by ocenili uživatelskou recenzi tohoto výrobku. Pár knih už mám za sebou, tak vím, že to není úplně jednoduché zkombinovat představy fotografa s výsledným produktem od tiskařského centra. Standardem je knihu připravovat v programech od Adobe, a to v InDesignu s využitím Photoshopu (nebo Lightroomu) pro úpravu fotografií. V InDesignu se definuje rozložení knihy, v tiskařském centru se pak vybírá papír, vazba, domlouvají termíny a další drobnosti, které tvoří celek…

svatebni_kniha_fotograf_martin_vlcek_svatebni_fotograf_brno_05

Moc se o tom nebudu rozepisovat, bylo by to na dlouho. Tento často zdlouhavý a složitý proces pro většinu smrtelníků do velké míry elegantně řeší program Saal Designer, který nabízí firma Saal Digital zdarma ke stažení na svých stránkách. Program je pro Windows i Mac platformu.

svatebni_kniha_fotograf_martin_vlcek_svatebni_fotograf_brno_12

Saal Designer zjednodušuje proces vytvoření foto knihy tím, že se většina potřebných úkonů vybírá přímo v programu, tím se maximálně eliminuje možné nedorozumění mezi zadavatelem a tiskařským centrem. Bravo, je to neuvěřitelně jednoduché řešení. U programu máte možnost nadefinovat základní důležité proměnné, jako např. velikost foto knihy, vazbu, matný či lesklý fotopapír, počet stránek a samozřejmě vnitřní obsah foto knihy. Právě intuitivní uživatelské prostředí programu velmi usnadňuje zákazníkům vytvořit povedenou foto knihu a to i se skutečně základními znalostmi v grafických editorech.

svatebni_kniha_fotograf_martin_vlcek_svatebni_fotograf_brno_14

Závěrem:

Jestli chcete foto knihu s kvalitním tiskem v počtu jeden až pár kusů, mohu výrobce vřele doporučit. Velkým přínosem ve zjednodušení procesu návrhu a zadání foto knihy k tisku je jejich povedený a stabilní program Saal Designer, přes který knihu kompletně nadefinujete a zároveň uhradíte. Vše se přehledně odehrává v rámci jednoho programu.

Hodnocení:

+ kvalitní tisk včetně věrnosti barev (výroba v Německu)
+ precizní vyhotovení knihy včetně návaznosti fotografiích na dvojstranách
+ foto papíry fujifilm (matné nebo lesklé provedení)
+ program Saal Designer
+ potisk obálky fotoknihy
+ rychlost dodání

– i prázdná předsádka je zpoplatněna stejnou měrou jako ostatní potištěné strany
– omezené možnosti placení (PayPal, VISA, Master Card)
– některé fonty v programu nemají plnou podporu české diakritiky

Poznámka pod čarou:

– export hotové foto knihy v programu Saal Designer je možný jen do PDF v malém rozlišení a s vodoznakem