svatební focení na Pálavě

Jak vybrat svého svatebního fotografa?

Svatební tipy

Už máte pro svůj svatební den vybraného fotografa? Víte na co se zaměřit, a komu se vyhnout velkým obloukem? Podle čeho vybrat toho správného svatebního fotografa?

Dnes si odpovíme na otázku jak vybrat ideálního fotografa na naši svatbu. Pokud si dokážete kladně odpovědět na tři níže uvedené otázky, věřte, že jdete správnou cestou.

 

1. Líbí se mi fotografie daného fotografa?

První a nejdůležitější věc na výběru. Prošli jste si fotografovo portfolio i celé ukázky z jeho celých svatebních focení a zamlouvá se vám fotografův styl focení.

Pár pěkných fotografií do portfolia se jednou může povést každému. Ale skutečný profesionál se pozná podle toho, že dokáže pracovat v různých situacích s různými lidmi a bez vyjímky odevzdává kvalitní autentické fotografie z celého svatebního dne. Požádejte o náhledy na focení celých svateb. Jestli fotograf zvládá celistvě vyprávět příběh svatby od ranních příprav nevěsty, přes obřad, detaily výzdoby, prchavé momentky lidí, až po večerní zábavu, a přitom má vše jednotný rukopis, jste na dobré cestě. Ve skutečnosti tohle moc fotografů nezvládá. Celé série fotografií nejvíce vypovídají o zkušenostech svatebního fotografa. Zkuste se na to zaměřit.

Všímejte si, jestli se jedná o fotografie z reálných svateb, ne o aranžované fotografie například z workshopů (zážitkové dílny, které připravují profesionální fotografové, aby si hobíci vyzkoušeli „focení“ s modelkami). Tyto fotografie pak mají minimální vypovídající hodnotu o schopnostech fotografa zvládnout fotit (být režisérem vizuální dokumentace) proměnlivý svatební den, který nejde zopakovat.

Líbí se vám styl, kterým fotograf fotí? Chtěli byste také takové fotografie? Odevzdává fotograf kvalitní práci z celého dne a na každé svatbě? Jestli ano, první bod je splněn. Je zde velká pravděpodobnost, že budete s fotografiemi spokojeni.

Pro jistotu si ještě projděte i reference na fotografa. Využijte Google, Facebook třeba i Instagram dnes je možností hodně. Né každý bude na všech sítích, ale jestli fotograf už nějakou dobu fotí (což je potřeba, aby odevzdal kvalitní práci i vám), tak o něm lze dohledat odezvy od reálných zákazníků. Sledujte historii fotografa. Věnujte tomu nějaký čas. Předejdete pak například tomu, že vámi vybraný a zabookovaný „fotograf“ za půl roku ukončí svoji živnost, a někam zmizí i s vaší zálohou na svatební focení a vy budete na poslední chvíli shánět náhradu. Proč? Protože ho focení už nebavilo, ani ho neuživilo a nevydržel u toho. Profesionálové s historií v oboru by si to nedovolili. Proč? Protože jde o jejich těžce budovanou pověst. Dívejte se na reference, zjistíte také například to, zda je fotograf dochvilný, zda odevzdává svou práci podle domluvy, jak se chová k zákazníkům a svatebčanům. Sledujte jeho recenze a spokojenost novomanželů s jeho prací.

Jistě se rádi vyhnete nepříjemnostem ve smyslu shánění náhradního fotografa v den svatby, protože domluvený fotograf nedorazil. Nebo během obřadu řešit fotografův vybitý akumulátor od foťáku. Takových příběhů bych mohl vyprávět hodně. Pojďme teď k pozitivnějšímu 2. bodu.

 

2. Je mi fotograf sympatický?

Kontaktovali jste fotografa, který vás oslovil svými fotografiemi. Má k dispozici i váš volný termín. Doporučuji navázat komunikaci s fotografem půl až rok dopředu. Alespoň půl roku předem, protože běžné letní sobotní termíny jsou u žádanějších fotografů velmi rychle zarezervovány a více jak rok naopak termíny nemusí být ještě vypsány.  Při první komunikaci s fotografem je kromě místa a data vaší svatby vhodné zmínit co vás na jeho práci zaujalo a případně říci i něco o sobě.  Jistě to pomůže v další komunikaci.

Fotograf s vámi stráví velkou část svatebního dne, bude s vámi i v emočně silných chvílích. Bude s vašimi nejbližšími. Měli byste v něj mít důvěru a zároveň by vám měl být sympatický. Jestli to tak bude i ve váš svatební den, poznáte nejlépe na předsvatební schůzce. Nechcete přeci, aby se vám v den vaší svatby objevil u dveří někdo, s kým si nesednete už od pohledu. Tedy setkejte se s fotografem před svatbou.

Už během prvních mailů a telefonátů můžete poznat, jestli se o vás fotograf zajímá a nebo mu jde jen o jedno – prodat. Jestli o vás má fotograf skutečný zájem, je to další bod k dobru. Když první komunikace probíhá dobře, běžte s fotografem na předsvatební schůzku. Profesionál vám to jistě nabídne sám. Jestli jste od sebe hodně vzdálení, určitou alternativou může být například online video rozhovor.

Na předsvatební schůzce si všímejte, jak se fotograf prezentuje a jak se o vás zajímá. Fotograf by vám měl být příjemným společníkem. Bude s vámi, když se budete například líčit, oblékat do šatů a bavit se svými nejbližšími. Připravte si na něj svoje dotazy. Jistě vám pomůže i se základní organizací svatebního dne. Protože by měl mít už spoustu zkušeností, jistě vám dobře poradí.

Ještě jeden tip. Nebojte se schůzku s fotografem spojit s předsvatebním focením. Nejen že poznáte fotografa jako člověka, ale uvidíte ho i při akci a zároveň si trochu natrénujete focení na svatební den. Zvláště pro trochu stydlivé páry to může být velká výhoda.

 

3. Přijde mi cena za jeho fotografie v pořádku?

Cena je jistě důležitá, ale věřím, že není tím nejdůležitějším měřítkem při výběru svatebního fotografa. Jistě budete rádi, když bude korespondovat s vaší představou, ale když najdete svého fotografa, který vám vyhovuje přístupem ke své práci, svojí osobností i svým portfoliem, určitě je dobré si trochu připlatit.

To co si vždycky budete pamatovat, a to co vám ze své svatby zůstane, jsou krásné fotografie, které vám budou připomínat, co jste prožili. Na to jestli jste zaplatili o pár stovek či tisíc více si jistě už za pár let nevzpomenete. Peníze se dají vydělat znovu. Svatba se nedá „dofotit“ na druhý pokus. Jistě je tohle lepší možnost, než si říkat, že ty fotografie vlastně nejsou ono, že si mělo cenu připlatit. Kvalitní fotografie s časem nabývají na své hodnotě a jsou k nezaplacení.

„Možná vás bude zajímat článek: Jaká je cena za svatebního fotografa?

Všímejte si také toho, co za své peníze obdržíte. Dostanete fotografie v tiskovém rozlišení? Někteří fotografové dávají fotografie jen ve webovém rozlišení a tištěné fotografie si nechají platit zvlášť. Budou odevzdané fotografie všechny upravené a sjednocené do jednoho stylu? Jak dlouho trvá jejich dodání? Je součástí ceny i doprava fotografa? Pro fotografy je dnes běžné dojíždět na svatbu dlouhé vzdálenosti, tak se často setkáte s účtováním cesty zvlášť. Na podobné otázky si odpovíme třeba příště. Nebo mi napište a já vám na vše rád odpovím.

To byly tři nejdůležitější kritéria pro výběr svatebního fotografa, doufám že vám pomohly.  Přeji úspěšný výběr.

 

„Podívejte se také na: Co nevěsty očekávají (měly by očekávat) od svatebního fotografa?“