Canon M50 – trefa do černého

Technika

Bezzrcadlovky dobývají fotografický svět a s Canon EOS M50 to není jinak. Dnes zkusím trochu konfrontovat bezzrcadlo M50 s né příliš starou zrcadlovkou Canon 200D. V čem se fotoaparáty liší a co mají společné? Překonává Canon M50 svého předchůdce?

Canonu M50 předcházelo více modelů Canon bezzrcadlovek, které byly spíše pokusem o vyplnění díry v nabídce největšího výrobce fotoaparátů (hlavně DSLR). Canon dlouho bezzrcadlovkám nevěnovat patřičnou pozornost. Značky jako Fujifilm, Olympus, Panasonic a Sony mezitím vytvářely stále dokonalejší přístroje. Časem si i Canon uvědomil, že bezzrcadlovkám patří budoucnost, tak se postupně připojil.

To, že Canon začíná brát bezzrcadla vážněji, šlo poznat hlavně u modelů M100 a M5. U nejnovějšího APS-C modelu M50, už Canon využívá své technologie naplno, navíc v cenově dostupném těle.

 

 

M50 a 200D patří do stejné kategorie, můžeme ji nazývat „základní pokročilejší fotoaparáty s vyměnitelnými objektivy“ vhodné např. na cestování a rodinné foto atd. Jaké jsou hlavní rozdíly?


Základní specifikace Canon M50 a Canon 200D

Canon EOS M50 Canon EOS 200D
bezzrcadlovka (mirrorless)
představen v únoru 2018

senzor: CMOS APS-C, 24 Mpx
procesor DIGIC 8
ISO 100 – 25600
snímání až 10 snímků/sekundu
ostření až 143 bodů
video až 3840 x 2160 25p  / Dual Pixel AF
polohovatelný dotykový 3.0″ monitor
propojení Wi-Fi, Bluetooth, NFC
životnost baterie (CIPA standard): 235
Montáž objektivu: Canon EF-M
116 x 88 x 59mm
390g
zrcadlovka (DSLR)
představen v červnu 2017

senzor: CMOS APS-C, 24 Mpx
procesor DIGIC 7
ISO 100 – 25600
snímání až 5 snímků/sekundu
ostření až 9 bodů / až 49 v živém náhledu
video až 1920 x 1080 60p + Dual Pixel AF
polohovatelný dotykový 3.0″ monitor
propojení Wi-Fi, Bluetooth, NFC
životnost baterie (CIPA standard): 650
Montáž objektivu: Canon EF / EF-S
122 x 93 x 70mm
455g

„Nejsem velkým příznivcem srovnávání fotoaparátů podle tabulek (s reálným focením to často nemá moc společného), ale zde udělám vyjímku, už podle „výpisu informací“ jde vidět, že se nejedná o stejné fotoaparáty. Vlastně jde vidět že mají často „nesrovnatelné“ parametry, které jsou hlavně způsobeny rozdílem zrcadlovka / bezzrcadlovka“

Porovnání velikosti Canon M50, Canon 200D a profesionální tělo Canon 5D IV pomocí webu camerasize.com

 
Zpracování

Venkovní opláštění M50 (oproti např. Canonu M5) je z plastu, i tak je fotoaparát dobře provedený, příjemně lehký, povrch plastu je matný, neulívají na něm otisky a neklouže.

 

Ergonomie

Tělo Canonu M50 je maličké, ještě menší než Canon 200D viz. starší recenze , který jsem považoval za velmi malý s porovnáním s profi zrcadlovkami. Fotoaparát se i tak dobře drží. Může za to převážně gumový povrch a členění na přední i zadní straně fotoaparátu.

Pokud budete používat objektivy navržené pro systém Canon M s ergonomií jistě budete spokojeni. Když na tělo připojíte Canon adaptér EF-EOS M (umožňuje použití klasických zrcadlovkových objektivů) držení už nebude tak příjemné a to hlavně z důvodu menších rozměrů fotoaparátu.

Manuální tlačítka na zadní straně ustupují velkému polohovatelnému a dotykovému displeji. Některá tlačítka jsou tedy upozaděna a můžou se někomu hůře ovládat, ale na druhou stranu dotykový displej většinu těchto „odsunutých“ tlačítek plně nahrazuje, ba naopak v některých případech je ovládání přes displej rychlejší a intuitivnější.

Canon má obecně ve svých fotoaparátech velmi dobře vyřešené ovládání přes displej (např. oproti Sony fotoaparátům je jednoduché, přehledné a intuitivní). Na horní straně přístroje je vyvedeno několik pokročilých ovládacích prvků, které zrychlují práci s přístrojem. Z hlediska kategorie fotoaparátu a jeho určení je ergonomie velmi dobře vyřešena.

 
Ostření

Canon skočil rovnou až na 143 ostřících bodů. Oproti zrcadlovkám, bezzrcadlovky ostří přímo přes čip, takže  pro výrobce je jednodušší navyšovat ostřící body, snižovat velikost těl fotoaparátů atd. a hlavně odpadá i případná nepřesnost při zaostření (u zrcadlovek zvláště u světelných objektivů se často neobejdete bez kalibrace fotoaparátu s konkrétním objektivem, u bezzrcadlovek toto odpadá).

Ostření je pěkně svižné, při běžných scénách funguje okamžitě. I sledování jednoho objektu funguje velmi dobře – např. na dotykovém displeji prstem vyberete objekt (i pohybující se), který chcete mít ostrý a pak jen mačkáte spoušť. Fotoaparát sleduje vybraný objekt a průběžně ostří. Pro běžné věci je autofokus spolehlivý a přispívá k dobře ovladatelnému fotoaparátu.

Canon M50 s adaptérem Canon EF-EOS M, který umožňuje připojit i běžné zrcadlovkové Canon EF objektivy

 
Objektivy

Fotoaparát pravděpodobně zakoupíte se setovým stabilizovaným objektivem 15-45mm po přepočtu na klasický full frame standard nabízí běžný rozsah 24-72mm. Objektiv je malinký, rychle a tiše ostří na setový objektiv je i dostatečně ostrý.

Dodávaný objektiv je skládací, jako většina dalších Canon M zoomovacích objektivů. Pro focení musíte nejprve uvolnit pojistku a otočit prstenec na objektivu. Objektiv se tak lehce protáhne a dostane do pracovní pozice. Je to určitá daň za velmi kompaktní systém.

Jestli vám dodávaný základní objektiv nedostačuje, máte možnost dokoupit další. V současné době Canon nabízí již řadu dalších objektivů, které se výborně hodí k tělům Canon M, zvláště svoji kompaktností a designem. Mohu doporučit širokoúhlý objektiv Canon EF-M 11-22mm 4-5,6 IS, světelnou palačinku Canon EF-M 22mm 2.0 STM a špičkový pevný objektiv s „běžným“ ohniskem Canon EF-M 32 mm 1.4 STM.

A komu by nestačila nabídka objektivů, může použít již zmiňovaný adapter Canon EF-EOS M, který dává velký smysl hlavně uživatelům, kteří přišli na Canon M a přitom vlastní i „zrcadlovkové“ objektivy Canon EF nebo EF-S. Adapter funguje se staršími objektivy nadstandardně dobře (v porovnání s ostatními výrobci má Canon v propojení svých početných objektivů velkou výhodu)

 
Kvalita fotografií

U Canonu se v posledních rocích reálně příliš nemění. Senzor je na tom podobně jako u dříve recenzované zrcadlovky, více viz Canon 200D. Protože M50 je novější než Canon 200D, má rychlejší procesor a další vylepšení. Což znamená, že Canon M50 o trochu lépe zvládá šum na vysoké citlivosti, snímá více snímků za sekundu, a má např. novou možnost zvolit ukládat fotografie jako komprimované surové soubory tzv. cRAW. Což je novinka, která je v praxi skutečně využitelná (na paměťovou kartu se vleze cca o 1/3 více snímků při zachování téměř totožné kvality fotografií). Využití najde nejen při sériovém snímání.

Obecně fotografie z nového Canonu M50 vypadají v rámci kategorie APS-C fotoaparátů velmi dobře. Fotografie mají příjemné barevné podání za různých situací a RAW soubory jsou tvárné i v postprodukci. Přikládám pár fotografií pořízených M50 při procházce po Ostravě v Dolních Vítkovicích (foceno do RAW a upraveno v Photoshop Lightroomu dle libosti).

Video

Canon M50 je první „neprofi“ fotoaparát od Canonu, který umí i 4K video! Ale s omezením :( Fotoaparát při natáčení do 4K  nepoužívá výborný systém ostření s technologií dual pixel. Ale na ruku na srdce, kdo reálně točí do 4K (většinou pokročilí amatéři a profíci), ti si M50 na 4K pravděpodobně nevyberou, nebo tenhle nešvar obchází a na M50 např. u 4K videa ostří manuálně.

S M50 jsem na zkoušku točil část reportáže (cca 4 hodinová akce). Nasazenou jsem měl Sigmu 35mm 1,4 art přes adapter (video bohužel nemůžu připojit, protože se jednalo o komerční zakázku). Z výstupu jsem byl vysloveně nadšený. Dual pixel je návykově funkční. Barvy mají příjemné podání. Po krátkém seznámení s přístrojem jsme si sedli. Tak si představuji uživatelky přívětivou kameru.

Přikládám zajímavé video, kde jde pěkně vidět jak M50 funguje ve videorežimu.

Běžnému uživateli by mělo plně stačit Full HD rozlišení (až 1920 x 1080 @ 60p / 60 Mbps, MOV, H.264, AAC), kde při ostření výborně funguje i již zmiňovaný dual pixel (plynulé a spolehlivé přeostřování ve videu). Když k tomu připočteme plně polohovatelnou dotykovou obrazovku a možnost připojení externího mikrofonu např. RODE VideoMicro (pro M50 doporučuju), máte super kompaktní a dobře ovladatelný video přístroj za slušné peníze, ideální například i na vlogování. Pokud neholdujete dodatečným barevným korekcím videa v editorech, jistě vás potěší barevný výstup, který „leze“ přímo z foťáku. Zde dle mě má Canon (např. oproti Sony APS-C bezzrcadlovkách v podobné ceně) velký náskok.

 

Celkové osobní hodnocení v bodech:

+ kvalita jpeg i RAW fotografií
+ ovladatelnost přístroje
+ malé rozměry a nízká váha
+ dual pixel pro foto i video
+ slušný dynamický rozsahu čipu
+ možnosti videa
+ otočný dotykový displej
+ možnosti bezdrátového propojení
+ možnost připojit externí mikrofon
+ příjemná reprodukce barev ve videu
+ kompaktní a kvalitní objektivy
+ přes adapter možnost připojit zrcadlovkové objektivy
+ pěkný poměr cena / výkon a velikost

 

– slabší výdrž na baterii (oproti zrcadlovkám, reálně to není tak dramatické jak uvádějí CIPA čísla)
– oproti konkurenci lehce zaostává v dynamickém rozsahu čipu
– zatím lehce dražší objektivy než na zrcadlovky
– krátká prodleva v hledáčku při vyfocení snímku

 

Pro koho je Canon M50 určen?

Abych jenom nechválil, M50 si asi nevezmete jako hlavní přístroj na focení svatby. Oproti pokročilým přístrojům (i základním zrcadlovkám) má např. drobné zpoždění v zobrazení scény po vyfocení snímku (většina lidí, pro které je fotoaparát určen, to nebude brát jako omezení).

Když se budu držet kategorie, pro kterou je fotoaparát navržen, tedy „všestranný foto a video fotoaparát pro začátečníky a nadšence s možností výměny objektivů“ tak Canon M50 rád doporučím.
Canon M50 je radost brát s sebou na výlety (moc neváží) a fotit s ním.

Né nadarmo Canon M50 čerstvě získal 1. místo v kategorii Entry-Level camera roku 2018 od specializovaného foto webu dpreview.com

 

Má cenu ho kupovat?

Pokud hledáte první fotoaparát a rozmýšlíte se mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou, tak dnes spíše volte rovnou bezzrcadlo. Ušetříte na váze, velikosti a navíc dostanete pár nových funkcí, které zrcadlovky ze své podstaty nemohou nabídnout. Od Canonu je právě M50 taková povedená vyvážená volba. Pokud nepotřebujete hledáček, jistě vás osloví i podobně výkonná Canon M6, nebo opravdu maličká, téměř kapesní Canon M100

Naopak pokud už máte zrcadlovku a objektivy od Canonu a chtěli by jste něco lehčího a skladnějšího např. na cestování, i zde má Canon M50 svoji cestu. Stačí pořídit adaptér a můžete používat i vaše stávající EF nebo EF-S objektivy.

Pokud nejste omezeni financemi, tak výbornou volbou od Canonu uděláte i s novou „kompaktní“ full frame bezzrcadlovkou Canon EOS RP, o ni ale třeba jindy. Pokud jste technicky založení uživatelé a rádi by jste přešli do „profesionálnější“ kategorie, určitě se podívejte i na recenzi o Sony A7 III.

Nakonec doporučuji si vzít každý fotoaparát před koupí do ruky. Když vám sedne, je to polovička úspěchu. Konečný výběr a co s fotoaparátem svedete je jen na vás. Fotoaparát je jen nástroj.